Studio WIZJO

Obsługa programu FTP (do łączenia się z serwerem)

Jeśli Twój biznes opiera się w jakiejś części na działalności w Internecie (a skoro czytasz tego bloga, to zakładam, że tak jest), to bardzo często może okazać się dla Ciebie przydatna umiejętność dostania się na serwer FTP, gdzie umieszczona jest Twoja strona. Dlaczego to takie ważne? Systemy informatyczne, wbrew temu co mogłoby się wydawać, są zawodne. Zdarzają się awarie wskutek, których możesz stracić swoją ukochaną stronę, którą mozolnie dopieszczałeś. Warto w takich momentach mieć świadomość, że masz na swoim dysku kopię i całość można przywrócić w kilka minut. O ile my tworzymy takie kopie regularnie za naszych klientów, o tyle wiem, że nie wszędzie jest to praktyką i słyszałem już kilkukrotnie o przykrych wypadkach. Poza tym może zależeć Ci na wprowadzeniu jakiejś delikatnej zmiany, a napisanie maila, w którym tłumaczysz o co chodzi zajmie tyle samo co wprowadzenie jej samemu i to natychmiastowo. Jak się za moment przekonasz jest to bardzo proste i zajmuje dosłownie moment.

CO BĘDZIE NAM POTRZEBNE?

 • Program FTP (np. Total Commander)
 • Dane dostępowe do Twojego serwera
 • Edytor stron (w najprostszej formie może to być np. darmowy Notepad++)

Definiowanie połączenia

Większość pracy wykonujemy tak naprawdę na początku i późniejsze każdorazowe łączenie się z serwerem wymagało będzie zaledwie kilku kliknięć.

Zakładam, że masz już zainstalowany i uruchomiony program do łączenia się z FTP. Polecam Ci darmowego Total Commandera i na jego przykładzie omówię dalsze czynności.

Wciskamy Ctrl + F lub klikamy na ikonkę zaznaczoną na screenie.

Otworzy nam się kolejne okienko, w którym po lewej stronie będzie pokazana lista zapisanych serwerów FTP, do których mamy dostęp (w twoim przypadku będzie ona najprawdopodobniej pusta), a po prawej różne opcje. Wybieramy spośród nich Nowe połączenie.

W nowym oknie najważniejsze będzie dla nas uzupełnienie 4 pierwszych pól:

 • Sesja: Dowolna nazwa, po której zidentyfikujesz serwer, z którym się łączysz. Będzie ona wyświetlana na liście widocznej po lewej stronie na powyższym screenie. Najlepiej jest wpisać tam nazwę strony lub jej adres.
 • Nazwa hosta: Podobnie jak w przypadku dwóch kolejnych pozycji- to co masz tu wpisać powinieneś otrzymać od Twojej firmy hostingowej lub firmy, która tworzyła Ci stronę. Bardzo często będzie to po prostu adres Twojej strony bez www lub http://, choć nie zawsze. W przypadku naszego serwera firmowego jest to: wizjo.drl.pl
 • Użytkownik: wpisz dane od Twojej firmy hostingowej. W przypadku naszego serwera jest to nazwa@wizjo.drl.pl
 • Hasło: wpisz dane od Twojej firmy hostingowej

Kliknij następnie w przycisk OK i dodany przez Ciebie serwer pojawi się na liście. Kolejnym razem kiedy uruchomisz program nie będziesz musiał powtarzać ww. czynności i wystarczy, że połączysz się jedynie z serwerem.

ŁĄCZENIE Z SERWEREM

Będąc ponownie w okienku, które wywołujemy poprzez naciśnięcie Ctrl + F zaznaczamy na liście po lewej nazwę naszego serwera (czyli to co wpisaliśmy w polu Sesja) i klikamy na przycisk Połącz umieszczony po prawej.

Po chwili zostaniemy połączeni z serwerem. Po lewej stronie programu widoczna będzie lista plików na serwerze, a po prawej na Twoim dysku. Poprzez podwójne kliknięcie możemy wchodzić do katalogów, a klikając na kropki [..] umieszczone zawsze na górze listy plików, możemy przejść o poziom wyżej. Prawym przyciskiem myszy zaznaczamy (na czerwono) pliki, z którymi chcielibyśmy coś zrobić. Lista czynności jakie możemy wykonać umieszczona jest na dole ekranu i skrywa się również pod skrótami klawiaturowymi od F3 do F8.

ŚCIĄGANIE PLIKÓW NA DYSK

Zaznaczone pliki przeciągamy w wolne miejsce w obszarze naszego dysku (prawa część ekranu), zwalniamy lewy przycisk myszy i w okienku, które się pojawiło klikamy na OK. Po zakończeniu pobierania plików usłyszymy charakterystyczny dźwięk.

USUWANIE PLIKÓW Z SERWERA

Zaznaczamy pliki, a następnie naciskamy klawisz Delete i klikamy na przycisk OK.

WYSYŁANIE PLIKÓW NA SERWER

Postępujemy analogicznie do ściągania, a więc zaznaczamy pliki na naszym dysku i przeciągamy je na serwer. Jeśli po kliknięciu na OK pojawi się komunikat, że taki plik już istnieje na serwerze, a my chcemy wgrać jego nowszą wersję, to naciskamy na Nadpisz lub Nadpisz wszystkie (aby nie musieć klikać przy każdym pliku na Nadpisz).

EDYTOWANIE POBRANYCH PLIKÓW STRON

W przypadku plików strony typu .html, .php lub podobnych, zawierających kod źródłowy najlepiej jest skorzystać ze specjalnego programu do ich edytowania. Bardzo dobrym i darmowym rozwiązaniem jest Notepad++. Mając go zainstalowanego na swoim komputerze wystarczy kliknąć na pliku (lub wielu zaznaczonych plikach) prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Edit with Notepad++. Orientowanie się w zawartości takiego kodu to już zupełnie inny temat, jednak pewne rzeczy, zwłaszcza opisy łatwo jest wychwycić i samodzielnie podmienić na właściwe.

 

Komentarze (2)

 1. Krystian pisze:

  Total Commander, to dobry wybór. Jednak czasami potrafi płatać figle. Ja bardziej polecałbym Filezilla, który wydaje mi się bardziej dopracowany pod kątem bycia klientem ftp. Total Commander, to raczej eksplorator plików z funkcji klienta ftp. Niemniej jednak na swoim komputerze mam zainstalowane obydwie aplikacje, jednak TC używam raczej jako eksploratora plików znajdujących się na dysku lokalnym.

  • Bartłomiej Trybuła pisze:

   Zgadza się, ale to już kwestia indywidualnych preferencji :). Bardziej chodziło mi o pokazanie jakiegoś narzędzia i sposobu poradzenia sobie z „problemem” łączenia z serwerem.

Zostaw komentarz

 • (nie będzie publikowany) Prawidłowy format "nazwa@adresstrony.pl"
 • Prawidłowy format "www.adresstrony.pl"
 • Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, zgodnie z Polityką prywatności.
  Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 • [Zamknij]