Studio WIZJO

Czy opłaca Ci się sprzedawać na Allegro?

Zanim przejdziemy dalej kluczowym elementem jest określenie czy produkt/usługa (dalej dla uproszczenia pisać będę tylko produkt), którym handlujesz lub dopiero zamierzasz handlować opłaca się sprzedawać na Allegro. Wyniki takiej analizy mogą być naprawdę zaskakujące i sam po jej wykonaniu byłem totalnie zdumiony tym jak wiele informacji mi dała i wskazała kierunek dalszego postępowania.

Do przeanalizowania mamy kilka czynników, które składają się na twój zarobek

 • Cena produktu (brutto)
 • Podatek, który musisz odprowadzić
 • Koszt produkcji/wykonania/zakupu przedmiotu przez Ciebie
 • Koszt prowizji Allegro

Po uwzględnieniu tych wszystkich elementów zobaczymy jasno, jaki jest zysk z jednego sprzedanego przedmiotu i co możemy dalej zrobić, aby go zwiększyć.

CENA PRODUKTU

Zacznijmy od zastanowienia się nad ceną produktu. Dla ułatwienia analizę wykonamy na przykładzie jednego z produktów, który sprzedaję– kubka z indywidualnym nadrukiem.

Przedmiot Cena sprzedaży Podatek VAT Koszt produkcji Prowizja Allegro Zysk
Kubek 20 20

Spójrzmy na Allegro i zobaczmy, w jakich cenach inni sprzedają tego rodzaju przedmioty. W tym przypadku, zakładając, że sprzedawać będziemy pojedyncze sztuki, a nie setki, widzimy, że cena kształtuje się w granicach 20 zł. Załóżmy na początek, że sprzedawać będziemy w tych samych cenach, a nie niższych niż konkurencja. Później zobaczymy czy jesteśmy w stanie lub jest sens konkurować ceną.

PODATEK VAT

Kwota 20 zł jest ceną brutto, a więc musimy odprowadzić od niej podatek VAT – 23%. Nie ma, co próbować tego przeskoczyć- miodowe lata się skończyły i teraz Skarbówka mocno kontroluje to, co dzieje się na Allegro. Zdarzały się już liczne przypadki surowych kar, za nieodprowadzanie podatku- nawet w przypadku osób, które nie mając działalności chciały od czasu do czasu pomóc znajomym sprzedając ich rzeczy na aukcjach. Wracając do tematu- po powyższych kalkulacjach i odjęciu od ceny sprzedaży podatku, w dalszym ciągu pozostaje nam bardzo sensowny zarobek. Przejdźmy dalej…

Przedmiot Cena sprzedaży Podatek VAT Koszt produkcji Prowizja Allegro Zysk
Kubek 20 4,6 15,4

KOSZT PRODUKCJI / WYKONANIA / ZAKUPU

Zastanów się nad tym, jaki jest dla Ciebie koszt wytworzenia przedmiotu lub jego nabycia od kogoś, tak abyś mógł go potem sprzedać. Tę kategorię w zasadzie, w zależności od tego, co sprzedajesz, można by pewnie rozbić na kilka dodatkowych składowych. Przykładowo w naszym przypadku byłyby to koszty:

 • Nabycia czystego, białego, porcelanowego kubka
 • Wykonania nadruku
 • Pracownika, który to wszystko robi, obsługuje allegro i wysyła paczki
Przedmiot Cena sprzedaży Podatek VAT Koszt produkcji Prowizja Allegro Zysk
Kubek 20 4,6 8 7,4

PROWIZJA DLA ALLEGRO

Ostatni koszt to prowizja, jaką musimy zapłacić Allegro:

Przedmiot Cena sprzedaży Podatek VAT Koszt produkcji Prowizja Allegro Zysk
Kubek 20 4,6 8 1,45 5,95

Opłaty te zmienne są w zależności od kategorii, w jakiej sprzedajesz i z pełnym cennikiem możesz na ten moment zapoznać się na stronie – Cennik Allegro. Możesz też po prostu stworzyć aukcję i w ostatnim jej etapie, tuż przed wystawieniem podsumowane będą koszty, jakie będziesz musiał ponieść.

Trzymając się naszego przykładu, na koszt prowizji dla Allegro składają się:

 • Wystawienie aukcji: 0,25 zł
 • 2 dodatkowe zdjęcia: 2 x 0,10 = 0,20 zł
 • Dopłata za rozmiar zdjęcia większy niż 50 KB = 2 x 0,10 = 0,20 zł
 • I największy koszt- prowizja od sprzedaży: 4% x 20 = 0,80 zł

Łącznie jest to więc: 1, 45 zł

Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na jakąś formę promocji aukcji, to koszt ten będzie jeszcze wyższy, ale do tego jeszcze dojdziemy.

CO NAM DAJE WYKONANIE TAK SZCZEGÓŁOWEJ ANALIZY?

Wiemy ile pieniędzy wydajemy na każdą składową- i teraz, aby zmaksymalizować nasz zysk wystarczy zastanowić się jak obniżyć poszczególne koszty albo zwiększyć cenę za przedmiot.

Do tej lekcji dołączam przygotowany specjalnie arkusz kalkulacyjny, który przeliczy za ciebie wszystkie potrzebne rzeczy i pokaże jak zmieniając dowolny z parametrów zmieniać się będzie twój zysk.

Przeanalizuj koszty Allegro w Twoim przypadku korzystając z cennika oraz zastanów się czy opłaca ci się sprzedawać na Allegro. Jeśli jesteś na granicy zysku lub w tym momencie jest on jeszcze niski, to nic straconego- postaramy się go zwiększyć w następnych lekcjach. Jeśli natomiast wyliczyłeś, ze nie da się zarobić na danym produkcie, to zobacz czy inni sprzedają go na Allegro i jak im to idzie. Skoro inni mogą, to znaczy, że któryś z czynników źle przekalkulowałeś. Zdarzają się również produkty, których po prostu nie opłaca się sprzedawać na tej platformie i już. Poszukaj wtedy lepszego produktu lub innego kanału sprzedaży, np. pomyśl o własnym sklepie internetowym lub o stronie internetowej. Alternatywnych metod jest również wiele, choć w tym poradniku nie będziemy poświęcać im zbyt wiele uwagi.

W następnym odcinku dam Ci kilka wskazówek pozwalających zwiększyć skuteczność aukcji. Oczekuj go już jutro, a tymczasem zapraszam do robienia analiz z wykorzystaniem poniższego arkusza oraz do komentowania.

Analiza zysku ze sprzedaży

Komentarze (5)

 1. tomasz pisze:

  masz analityczny umysł, ale bardziej mnie inspiruje techniczne wykonanie tej strony

  • admin pisze:

   W innych artykułach piszę nieco na temat tego jakie elementy warto umieszczać na aukcjach, jeśli jednak masz na myśli kwestie wykonania projektu graficznego oraz zakodowania go, to raczej nie planujemy poruszać tej tematyki. Kieruję swoje porady do trochę innej grupy docelowej.

 2. Maqdalena pisze:

  Pomocna analiza, ale nieco uproszczona.

  Myślę, że w tej tabeli zabrakło kilka kolumn, w której znalazłyby się koszty takie jak:
  – pewien % kosztów stałych dg (podatki, zusy, abonamenty sklepu/telefonu/netu/benzyny/biura rachunkowego itp.)
  – koszty materiałów użytych do zapakowania/zabezpieczenia przedmiotu.

  Ja właśnie nie wiem, jak obliczyć taki % kosztów stałych, które rozdzieliłabym na poszczególne wystawiane przedmioty. Zsumowałam koszty stałe, wiem ile wynoszą miesięcznie, ale co dalej? Czy jest jakiś klucz w obliczaniu tego %?

 3. Sebastian pisze:

  Wszystko niby fajnie, ale od jakiegoś czasu zauważyć można spadek sprzedaży a tej platformie. Dochodzi do tego dość wysoka prowizja ( przy prowadzeniu sklepu na allegro) oraz bardzo mała ilość wyświetleń aukcji.

 4. Pomocny przy liczeniu prowizji będzie kalkulator online.

Zostaw komentarz

 • (nie będzie publikowany) Prawidłowy format "nazwa@adresstrony.pl"
 • Prawidłowy format "www.adresstrony.pl"
 • Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, zgodnie z Polityką prywatności.
  Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 • [Zamknij]