Studio WIZJO

Elementy strony internetowej i dobre praktyki z nimi związane

Często zdarza się, że zastanawiamy się czym by tu “zapchać” naszą stronę. Warto jednak do tematu podejść z dużym zaangażowaniem ponieważ przełoży się to bezpośrednio na skuteczność naszego „24-godzinnego pracownika” w zdobywaniu nowych zleceń czy zamówień. Na witrynie warto umieścić jedynie te elementy, które będą realizować ściśle założone przez nas cele i niepotrzebnie nie rozpraszać odwiedzającego od tego, co zamierzamy osiągnąć.

W artykule tym omawiam elementy głównie pod kątem stron firmowych, choć jest również wiele fragmentów wspólnych dla np. bloga, forum czy sklepu. Nie chciałem jednak rozbudowywać ponad miarę tego odcinka, tak więc na każdy z tematów podaję jedynie kilka dobrych praktyk i pomysłów. Sam zdecyduj, które z nich mogą podpasować do Twojej branży i jak można je wykorzystać.

NEWSLETTER

Element, który zdecydowanie warto umieścić na stronie. Pozwala na zbieranie adresów e-mail klientów, które posłużą nam później do utrzymywania kontaktu, budowania relacji oraz jako darmowe źródło reklamy. Umieszczenie zwykłego formularza zapisu ma bardzo niską skuteczność, ale stosując : top layery, peel away ad (odklejany róg) i przynęty można tę skuteczność znacznie podnieść. Formularz zapisu polecam umieścić na każdego rodzaju stronie, niezależnie od formy (strona firmowa, sklep, blog) i treści. Temat ten jest tak ważny, że poświęcę mu później przynajmniej kilka osobnych odcinków.

ARTYKUŁY

Wszelkiego rodzaju teksty informacyjne realizują dwa zadania. Po pierwsze przekazują pewną wiedzę odwiedzającemu, co może wpłynąć na jego częstotliwość odwiedzin lub zachęcić do skorzystania z usług. Po drugie teksty zawierają słowa kluczowe, a więc charakterystyczne słowa, po których ktoś może próbować znaleźć to co oferujemy. Dla naszej przykładowej firmy „Bobaskowo” mogą to być: „artykuły niemowlęce”, „dieta dziecka”, „ubranka dla niemowląt”, itd. Na każdą z tych fraz jest całkiem sporo odwiedzin i każda z nich może stać się tematem ciekawego artykułu. Zasada jest taka, że im więcej mamy na stronie dobrej treści , związanej z tym co robimy, tym bardziej wyszukiwarka (czyt. Google) nas lubi i tym wyższą pozycję w rankingu wyszukiwania zajmiemy. O tym szerzej będziemy mówić jednak później. Również kwestię doboru odpowiednich słów i pisania artykułów „pod wyszukiwarki” poruszymy kiedy indziej.

GALERIA / PORTFOLIO / REALIZACJE

To generalnie jedne z najczęściej odwiedzanych działów na stronach. Powodem jest to, że często nie mamy czasu czytać długich tekstów i chcąc podjąć szybką decyzję czy pozostać dłużej na stronie- skanujemy ją w poszukiwaniu interesujących rzeczy. Galerie dają nam świetną możliwość przekonania się o tym. Warto więc chwalić się tym co oferujemy, jak również wykonanymi już przez nas pracami. W razie potrzeb galerię można podzielić na mniejsze, tematyczne, ułatwiając użytkownikowi znalezienie interesujących informacji.

REFERENCJE / OPINIE

Podobnie jak „Realizacje”- pozwalają pochwalić się naszą pracą, ale dają dodatkowo coś jeszcze- dowód społeczny. Odwiedzający, który zobaczy mnóstwo pozytywnych opinii potwierdzających jakość wykonywanych przez nas usług- dużo chętniej będzie chciał nawiązać kontakt i dołączyć do tego grona szczęśliwców.

KOMENTARZE

To kolejny, znakomity element dający dowód społeczny- pozytywne opinie o tym co robimy. Dodatkową korzyścią jest tu feedback (informacja zwrotna) od naszych klientów. Możemy dzięki temu dowiedzieć się wiele na temat ich problemów, potrzeb, itd. Produkt, który wprost odpowiada na potrzeby klientów z łatwością się sprzedaje. Zbieraj więc wszelkie informacje od swoich klientów, a pozwolą Ci one ulepszyć swój produkt/usługę i zwiększyć satysfakcję odbiorców. Komentarze idealnie sprawują się na blogach i w sklepach internetowych, choć nie tylko. Można umieścić je również pod artykułami, newsami czy portfolio. Wdrożenie systemu komentarzy, to jednak dodatkowy koszt, który może nie zwrócić się jeśli masz na stronie mało odwiedzin. Polecałbym wdrożyć taki system w momencie gdy masz już przynajmniej 1000 odwiedzin miesięcznie lub działasz w (małym) hermetycznym środowisku gdzie ludzie chętnie dzielą się opiniami (np. młode matki, hobbyści). W przeciwnym przypadku może okazać się, że nikt nie będzie komentował i będzie to raczej odstraszać. Poza tym musisz dać bodziec do komentowania. Jeśli zależy Ci na informacji zwrotnej od odwiedzających, to poproś ich o pozostawienie opinii. Możesz też dać za to małą „łapówkę”, np. rabat, darmowy raport lub cokolwiek innego, co pomoże bardziej zmobilizować do działania.

PROMOCJE

Jest to jedno z tych słów w marketingu, które mają prawdziwą moc. Niemal każdego skusi zajrzenie do takiego działu, jeśli tylko będzie miał dzięki temu szansę pozostawić kilku królów w swojej kieszeni. Prawie w każdej branży (nawet w tych, gdzie produkt jest wykonywany indywidualnie, na zamówienie) można wymyślić ciekawą promocję, dodatkowo skłaniającą do zakupu. Skuteczność różnego rodzaju promocji możesz łatwo testować, co pokażę jeszcze w przyszłości . Dodatkowym bodźcem do działania może być wykorzystanie „zasady niedostępności”, czyli takie skonstruowanie promocji aby była ograniczona w czasie lub ilościowo.

USŁUGI / PRODUKTY

Bardzo ważny dział na stronie, opowiadający o tym czym się zajmujesz. Często niestety traktowany jest bardzo po macoszemu i umieszczane są tam jedynie zdawkowe informacje lub wypunktowanie usług. Lista taka jest oczywiście jak najbardziej w porządku, warto jednak dać odwiedzającemu, który chce się dowiedzieć coś więcej, taką szansę. Można przygotować dodatkowe opisy i szczegóły, które dostępne będą dopiero po kliknięciu w wybraną pozycję. W tym miejscu, osobie która wykazała już zainteresowanie tematem, dałbym również pod tekstem wyraźną zachętę do zamówienia, a więc podałbym telefon kontaktowy lub prosty formularz umożliwiający złożenie od razu zamówienia. Wspomniana wyżej lista może być również przygotowana na zasadzie graficznych ikonek, które działają lepiej od tekstu, jednak nie zawsze łatwe jest znalezienie odpowiednich zdjęć do zilustrowania usług.

SLIDER (POKAZ SLAJDÓW)

To element umożliwiający wyświetlanie różnego rodzaju treści (najczęściej zdjęć z podpisem lub bez) w formie pokazu slajdów. Slajdy przełączane są automatycznie lub można to zrobić za pomocą strzałek umieszczonych po bokach. Element ten pozwala zaoszczędzić przestrzeń na stronie oraz pokazać w interesujący sposób ważne dla Ciebie informacje. Może to być np. przegląd oferowanych usług lub jakieś chwytliwe slogany ubarwione ciekawym zdjęciem. Można je zrobić samemu, co raczej odradzałbym (chyba, że masz „smykałkę” do tego), zlecić sesję fotografowi (co jest relatywnie drogą opcją, no i trzeba mieć odpowiednie miejsce) lub zakupić w tzw. banku zdjęć (np. istockphoto.com). Koszt jednego zdjęcia to ok. 20-30 zł, choć zdarzają się i droższe. Najczęściej dobrym pomysłem jest umieszczenie slidera na stronie głównej. Przedstawimy w ten sposób, dynamicznie naszą ofertę i skierujemy odwiedzającego od razu w odpowiednie miejsce.

Przykład slidera

REJESTRACJA / LOGOWANIE UŻYTKOWNIKÓW

Tego rodzaju mechanizm przydatny jest zwłaszcza gdy zależy nam na prezentowaniu pewnych treści jedynie wybranym osobom lub pozyskaniu danych kontaktowych użytkownika. Zastosowanie go jednak znacznie komplikuje i zwiększa koszt wykonania strony, gdyż wiąże się to z przygotowaniem odpowiedniego systemu rejestracji, logowania, odzyskiwania haseł, zarządzania użytkownikami i dostępem do wybranych sekcji, itd.

O FIRMIE (O NAS)

Dział, który umieściłbym na stronie raczej opcjonalnie- jedynie gdy mamy faktycznie czym się pochwalić i potrafimy to zrobić w interesujący sposób. O ile my jako właściciele inaczej patrzymy na swoje dziecko (firmę), o tyle nie każdy (o dziwo! :)) ma ochotę czytać o jej historii. Jeśli jednak masz ochotę powiedzieć coś więcej na temat swojej działalności, to możesz zilustrować to ciekawymi zdjęciami, filmikami albo, co jest bardzo ciekawym pomysłem, przedstawić swoją załogę. Pokazywanie wizerunku pracowników jest bardzo dobrym posunięciem i sprawia, że wzrasta zaufanie do firmy. Chętniej korzystamy z usług kiedy wiemy „kto za tym stoi”.

MAPA STRONY

W przypadku rozbudowanych witryn ułatwia użytkownikowi rozeznanie się w strukturze informacji. Ma również znaczenie dla wyszukiwarek, ułatwiając im zaindeksowanie, czyli dodanie do wyników wyszukiwania wszystkich podstron naszego serwisu. Mapa, to po prostu lista wypunktowana, pokazująca hierarchię podstron. Takie mapy mogą być tworzone ręcznie, poprzez dodawanie linków w miarę pojawiania się nowych działów lub automatycznie- gdy tylko system wykryje nową podstronę to umieści ją na mapie. Dla lepszego zilustrowania, zerknij jak wygląda przykładowo ten element w praktyce – Mapa strony Studio Wizjo.

BREADCRUMB

Jest to pasek nawigacyjny, pokazujący hierarchię działu, w którym się znajdujemy i ułatwiający rozeznanie w strukturze informacji na stronie. Szczególnie warty jest zastosowania na stronach gdzie mamy duży poziom zagłębienia informacji. Przykładowo: wchodzimy na stronę główną i tam znajdujemy w menu dział „Produkty”, który nas interesuje. Po wejściu do działu widzimy szereg różnego rodzaju kategorii. Wybieramy „Systemy transportu wewnętrznego”, następnie spośród wielu kolejnych kategorii jakie się nam pojawiły wybieramy „Wózki ręczne”, następnie po wejściu do tego działu „Wózki serwisowe i stołowe”, itd. Mamy tu więc 5-krotny poziom zagłębienia informacji. W tym przypadku dobrym pomysłem byłoby więc umieszczenie nad właściwą treścią każdej podstrony paska breadcrumb prezentującego aktualny poziom zagłębienia oraz umożliwiający przejście od razu do dowolnego poziomu „wzwyż”:

Strona główna  »  Produkty  »  Systemy transportu wewnętrznego  »  Wózki ręczne  »  Wózki serwisowe i stołowe

Breadcrumb

WYSZUKIWARKA

Kolejny element, szczególnie warty zastosowania na stronach, gdzie jest bardzo dużo informacji. Dobrym pomysłem, choć komplikującym wykonanie, jest wyświetlanie podpowiedzi w miarę wpisywania przez użytkownika szukanej frazy. Znasz to z pewnością chociażby z Google lub Allegro. Wspomniany gigant z doliny krzemowej poszedł zresztą o krok dalej i pokazuje od razu, dynamicznie wyniki wyszukiwania, bez konieczności kliknięcia w przycisk „Szukaj”. To rozwiązanie jest jednak bardzo skomplikowane i zaawansowane programistycznie.
Innym pomysłem, którego nie stosuje prawie nikt jest zapisywanie tego co użytkownicy wpisywali do wyszukiwarki. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy. Może podpowiedzieć nam produkty, których nie mamy, a szukają ich u nas użytkownicy, pozwoli lepiej wyeksponować (np. na stronie głównej) najczęściej poszukiwane towary, itd.

CENNIK / WYCENA / KALKULATOR WYCENY

Wspominałem o tym elemencie już w jednym z poprzednich odcinków. W zasadzie cena jest jednym z ważniejszych czynników zakupowych i każdego, na którymś etapie zapoznawania się z ofertą zainteresuje. Jeśli klient nie znajdzie na stronie odpowiedzi na pytanie „ile”, to:

 • wyśle zapytanie drogą mailową / zadzwoni
 • zamknie stronę i poszuka gdzie indziej

Nie muszę chyba pisać, które z rozwiązań wybierze częściej. Ułatwiajmy więc działanie klientom jak tylko można. Poza tym nawet jeśli użytkownik zechce skontaktować się, to będziemy musieli każdorazowo poświęcić pewien czas na udzielenie odpowiednich informacji.

Oczywiście nie wszystkie branże pozwalają na jasne podanie od razu ceny ponieważ zależy ona od wielu czynników. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem są wszelkie kalkulatory wyceny, które chociaż w przybliżony sposób pozwolą udzielić informacji. Skonstruowanie takiego formularza zapytania nie zawsze jest możliwe, a czasami byłby on na tyle skomplikowany, że nikomu nie chciałoby się go uzupełnić.

Innym razem nie chcemy po prostu podawać od razu ceny ponieważ lepiej jest „wyczuć klienta” po bezpośrednim kontakcie i wówczas zaproponować wycenę. W takim przypadku najczęściej są to jednak usługi drogie i zapytań nie ma aż tak wiele.

Powodem nie podawania od razu ceny może być również, to że nie jesteśmy w stanie zaoferować kwoty konkurencyjnej. W takim przypadku radziłbym podać najpierw składowe ceny, wyliczyć korzyści z zakupu, a dopiero na koniec przedstawić kwotę. Zbudujemy wówczas w kliencie poczucie wartości produktu, a być może zaskoczymy na koniec kwotą, która w jego oczach spodziewała się być większą.

ZAMÓWIENIE / REZERWACJA

Dla zdecydowanej większości stron powinien to być element docelowy. Na zdecydowanej większości stron nie ma tego elementu. Jeśli przedstawisz klientowi swoją ofertę, korzyści z zakupu, a nie namówisz go do sfinalizowania transakcji lub chociażby dalszego kontaktu, to sabotujesz swoje działania. Formularz zamówienia powinien być możliwie jak najprostszy i prosić o jedynie niezbędne dane. Im większa liczba pól i stopień trudności w wypełnieniu formularza, tym mniejsza konwersja (skuteczność).

NOWOŚCI (NEWSY) / AKTUALNOŚCI

Nie we wszystkich branżach można zastosować tego rodzaju dział, ale jeśli tylko widzisz taką możliwość u siebie, to skorzystaj z niej. Jest to doskonały sposób na wniesienie do Twojej strony życia. Witryna, która jest często aktualizowana i coś się na niej dzieje, jest częściej odwiedzana. Komentarze użytkowników są źródłem informacji o potrzebach i problemach Twoich klientów, a dodatkowa treść jaką wnoszą newsy jest korzystna z perspektywy polepszania pozycji strony w wyszukiwarce.

BANNERY REKLAMOWE

Jestem raczej przeciwnikiem umieszczania bannerów reklamowych na swoich stronach. Po pierwsze bannery mają znikomą skuteczność- ok. 2-3 promile (2-3 osoby na tysiąc odwiedzających klikają w nie), a po drugie są lepsze sposoby na zmonetyzowanie ruchu. Również tzw. systemy wymiany linków/bannerów są nieskuteczne pod względem polepszania pozycji strony w wyszukiwarkach. Jeśli chcesz już koniecznie polecić na stronie usługi swojego znajomego, to umieść tam raczej dział „Polecamy” lub „Współpraca”, o których będzie mowa dalej.

WTYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE

Umieszczenie wtyczek społecznościowych może być dobrym pomysłem, o ile masz czas i ochotę na aktywne prowadzenie firmowego Fan Page`a na Facebooku. Wspominam tu jedynie o tym portalu społecznościowym ponieważ na polskim rynku żaden inny nie jest godny uwagi pod względem promowania swojej marki. Możemy umieścić wtyczki 2 rodzajów:

 • ze zdjęciami użytkowników, którzy nas lubią i jest to kolejny element do budowania tzw. dowodu społecznego, a więc pokazania, że skoro inni nam zaufali, to pewnie i ty się nie zawiedziesz
 • prosty przycisk „Lubię to” – godny zastosowania przy wszelkiego rodzaju artykułach lub aktualnościach. Dzięki takiemu przyciskowi u wszystkich osób, które „zalajkują”, informacja o tym pojawi się na ich ścianie na Facebooku i tym samym będzie rozprzestrzeniała się niejako wirusowo. Materiał musi być jednak ciekawy, a poza tym należy zachęcać użytkownika do kliknięcia, co może nie być łatwe.

Generalnie wstawienie tego rodzaju wtyczek można rozważyć w momencie gdy mamy sporo fanów i zapału do prowadzenia profilu firmowego.

WSPÓŁPRACA / POLECAMY

Dział, który można ewentualnie umieścić na stronie gdy szukamy współpracowników lub chcemy polecić usługi naszych znajomych, zaufanych kontrahentów, itd. Z pewnością jest to rozwiązanie lepsze od wzajemnej wymiany bannerowej.

CERTYFIKATY / OSIĄGNIĘCIA

Tego rodzaju dział może być dobrym pomysłem jeśli mamy czym się pochwalić. Trzeba jednak pamiętać, że klientom często nie chce się raczej czytać wiele o czyichś osiągnięciach, tak więc najlepiej jest przygotować całość w zwięzłej, ciekawej formie. Jeśli certyfikatów nie ma zbyt wiele, to można umieścić je w dziale „O nas”, zamiast w osobnej zakładce.

KANAŁ RSS

To technologia umożliwiająca odczytywanie informacji o nowościach, jakie pojawiły się na stronie, bez konieczności wchodzenia na nią. Pozwala w ten sposób użytkownikom subskrybującym nasz kanał RSS na oszczędzenie czasu. Choć idea może wydawać się ciekawa, to w praktyce technologia wykorzystywana jest raczej przez geeków (~ekspertów komputerowych) i wdrażanie jej raczej mija się z celem. Zastosowanie rozważałbym raczej jedynie w przypadku dużych portali i poczytnych blogów. W innych przypadkach zwrot z inwestycji będzie raczej wątpliwy.

[Wstaw ikonke rss]

NASI KLIENCI / KONTRAHENCI

Pokazanie listy klientów (zwłaszcza tych ogólnie znanych i kojarzonych), to kolejny element służący budowaniu zaufania do firmy. Listę taką najlepiej przygotować w formie galerii logotypów firm- ewentualnie z ich krótkim opisem. Często spotyka się również przewijany pasek z logotypami i jest to również bardzo dobre rozwiązanie- zwłaszcza na stronę główną, jeśli nie mamy dobrego pomysłu na jej zapełnienie lub nasi klienci to firmy znane i ogólnie kojarzone. Możemy wtedy oczekiwać wzrostu postrzegania naszych usług jako bardziej profesjonalne i prestiżowe.

KOMPETENCJE / DLACZEGO MY?

Lista korzyści ze współpracy z Twoją firmą, to dobry sposób na powiedzenie klientowi, co wyróżnia nas na tle konkurencji oraz ostateczne zachęcenie go do skorzystania z oferty. Tego rodzaju wyróżniki można ująć jako osobny dział na stronie, a dodatkowo w skróconej formie wypunktować na stronie głównej, wraz z odsyłaczem do całego tekstu. Można również, dla lepszego efektu,  rozważyć zilustrowanie poszczególnych punktów zdjęciami w sliderze.

ZMIANA JĘZYKA

Możliwość zmiany języka najlepiej jest przygotować w formie mini-flag umieszczonych w prawym górnym rogu strony. Jest to miejsce, gdzie przywykliśmy szukać tego rodzaju rzeczy. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że można w bardzo prosty sposób przetłumaczyć Twoją stronę na inne języki za pomocą translatora Google. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne i raczej niezalecane jeśli kierujesz swoje usługi do poważnych, profesjonalnych odbiorców. Jeszcze jedną rzeczą, którą odradzałbym jest umieszczenie flag do tłumaczenia strony na różne języki, o ile takie tłumaczenie nie jest jeszcze gotowe i planujemy zrobić to „w niedalekiej przyszłości”. Zazwyczaj bowiem okazuje się to jednak nieco dalszą przyszłością, a tymczasem strona sprawia wrażenie niedokończonej, no i marnujemy czas użytkowników (zwiększamy tzw. współczynnik odrzuceń). Podobnie jest zresztą z działami, które zostawiamy sobie do uzupełnienia „na później”. Oczywiście dobrze jest przewidzieć na etapie projektowania strony sytuację, gdy będziemy chcieli w jakiś sposób rozbudowywać witrynę, ale lepiej jest uniknąć działów pustych, niewiele wnoszących. Dołożenie nowego działu jest, w razie potrzeb, rzeczą prostą. Podobnie jest z „dostawieniem” kolejnej ikonki do zmiany języka.

KSIĘGA GOŚCI

Jest to relikt ze „średniowiecza Internetu”. W dzisiejszych czasach, już raczej rzadko spotykany element, ale niekiedy zdarza się, że ktoś jeszcze chce umieścić tego rodzaju rzeczy na swojej stronie. Idea księgi gości była taka żeby po wejściu do działu pozostawić po sobie ślad w stylu: „Byłem tu. Świetna strona. Bartek :)”. Taki komentarz nic nie wnosi i obecnie mamy już znacznie lepsze możliwości, jeśli chcemy otworzyć się na opinie użytkowników. Mogą to być np. komentarze lub wtyczki społecznościowe.

CO POWINIENEŚ ZAPAMIĘTAĆ Z TEGO ODCINKA?

 • Wiesz już jakie elementy warto wykorzystać aby zmaksymalizować korzyści. Zweryfikuj przygotowany przez siebie wcześniej układ elementów i działy na stronie.
 • Zastanów się jaka akcja użytkownika jest najbardziej przez Ciebie pożądaną.
  Może to być:

  • wypełnienie formularza zamówienia
  • kontakt telefoniczny
  • zapis na newsletter
  • itd.
 • Spróbuj przewidzieć jakie mogą być ścieżki użytkowników do osiągnięcia Twojego celu. Przykładowo użytkownik wchodzi na:

Strona główna -> Usługi -> Wypełnia formularz zamówienia

Im krótsza ścieżka do realizacji celu, tym mniejsza szansa na jej przerwanie, na którymś z etapów.

Komentarz

 1. Mateusz pisze:

  Dziękuje za pomocne wskazówki dotyczące efektywności strony.

Zostaw komentarz

 • (nie będzie publikowany) Prawidłowy format "nazwa@adresstrony.pl"
 • Prawidłowy format "www.adresstrony.pl"
 • Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, zgodnie z Polityką prywatności.
  Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 • [Zamknij]